Uncategorised

Nepatogus vandenyje: Australijos perlų nardymo rasistinė istorija

Australijoje, Broomo parke, nėščia vietinė moteris iškyla iš vandens su perlų kriaukle rankose. Trys metrai aukščio monumentas “Perlų nardymo moterys”, iškilojantis virš Vakarų Australijos Roebuck įlankos, atskleidžia vietinių moterų išnaudojimą Australijos “juodųjų paukščių” laikotarpiu, kai jos buvo pagrobtos ir priverstos nardyti už baltųjų perlų laivų savininkų šiaurės-vakarų pakrantėje1.

Prieš nardymo įrangos atsiradimą, nėščios moterys tapo labiausiai vertinamos savo baltųjų šeimininkų, remiantis klaidinga nuomone, kad jų plaučių talpa yra didesnė; kad jos gali ilgiau išgyventi ir nerti giliau. Tačiau tai nebuvo tiesa. Daugelio moterų perlų kriauklės lovos – giliai po vandeniu, iki 25 jūrų glūdumų arba 45 metrų – tapo mirties lova1.

Transkultūrinė šokio grupė Marrugeku iš Darvino šią istoriją paimė kaip pradžios tašką choreografiniam tiesos atskleidimui, naujame darbe pavadinimu “Mutiara”, reiškiančiame “perlą” malajų kalba, kuris bus rodomas Sidnėjaus ir Perto festivaliuose1.

DUK

Kas yra “juodųjų paukščių” laikotarpis?
“Juodųjų paukščių” laikotarpis yra terminas, naudojamas nusakant laikotarpį Australijos istorijoje, kai vietiniai gyventojai buvo pagrobti ir priversti dirbti, dažnai nardant už perlų.

Kas yra perlų luggeris?
Perlų luggeris yra laivas, specialiai pritaikytas perlų gaudymui. Šie laivai buvo plačiai naudojami Australijos perlų pramonėje.

Kas yra Marrugeku?
Marrugeku yra transkultūrinė šokio grupė iš Darvino, Australijoje. Jie dažnai naudoja savo kūrinius kaip būdą atskleisti ir aptarti sudėtingas istorines ir socialines temas.

Kas yra “Mutiara”?
“Mutiara” yra naujas Marrugeku šokio grupės kūrinys, kuris atskleidžia rasistinę perlų nardymo istoriją Australijoje. “Mutiara” malajų kalba reiškia “perlą”.