Uncategorised

Nardymo laikrodžių šimtmetis: nuo gilumos iki aukštumos

Šiais metais laikrodžių gamintojas Blancpain švenčia savo „Fifty Fathoms” septintąjį dešimtmetį. Kartu su Rolex „Submariner” (1954), jis dažnai vadinamas pirmuoju nardymo laikrodžiu. Bet ar tai tiesa? Jei nardymo laikrodžio unikalumą apibrėžtume kaip gebėjimą išgyventi gilumoje esančias griežtas sąlygas, tada viskas tampa neaišku. O kaip dėl Omega „Marine”, kuris buvo išleistas 1932 m. ir turėjo atsparų vandeniui dvigubai užrakintą korpusą, hermetiškai uždarytą su kamštieniu1?

Ar yra kita laikrodžių kategorija, kuri būtų tokia patraukli ir paslaptinga kaip nardymo laikrodis? Tai tikrai viena populiariausių kategorijų ir, nors nėra oficialių skaičių, anekdotiniai įrodymai rodo, kad tai yra populiariausia iš visų. Dauguma prekių ženklų gamina bent vieną tokią modelį, ir jie laikomi esminiais verslo atgaivinimui. Pavyzdžiui, pagalvokite, ką „Seamaster 300” padarė Omega, kai tapo Bondo laikrodžiu, ar kaip „Black Bay” 2012 m. padidino Tudor1.

Nardymo laikrodžių pradžia

Techniškai kalbant, nardymo laikrodis yra toks, kuris atitinka Tarptautinės standartizacijos organizacijos 6425 reitingą. Tai nustato, koks laikrodis tinka nardymui su kvėpavimo aparatu 100 m (330 pėdų) ar daugiau gylyje1. Klasikinis sukamasis apskritimas, skirtas nardymo trukmei matuoti (standartiniai SCUBA nardymai paprastai trunka nuo 30 iki 50 minučių) ir kitos laiko matavimo funkcijos nėra įtrauktos į ISO 6425, bet yra būtinos, nes nardymas sukelia sudėtingus, galimai mirtinus pokyčius nardymo kūne, kuriuos reikia valdyti pagal laiką1.

Nardymo laikrodžių evoliucija

Nardymo laikrodžių istorija prasidėjo nuo aukštos klasės laikrodžių kompanijos Le Brassus, Šveicarijoje. Jean-Jacques Fiechter buvo verslo vykdomasis, kuris visiškai įsitraukė į nardymo maniją. Vieną dieną nardydama Prancūzijos pakrantėje jis išeikvojo visą orą ir turėjo kilti be sustojimų, rizikuodamas dekompresine liga. Grįžęs į savo dienos darbą Blancpain laikrodžių generaliniu direktoriumi, jis turėjo idėją pirmajam moderniam nardymo laikrodžiui1.

Nėra aišku, ar Maloubier ar Fiechter sugalvojo perimti pilotų laikrodžių judamąjį apskritimą, ir tokie laikrodžiai kaip Rolex Submariner ir Zodiac Seawolf sekė taip greitai, kad galbūt jų gamintojai turėjo idėją tuo pačiu metu. Tačiau, nors Submariner tapo pačiu ikoniškiausiu ankstyvuoju nardymo laikrodžiu, Fifty Fathoms buvo pirmasis modernus nardymo laikrodis rinkoje ir sužavėjo naujus po vandeniu tyrinėtojus1.

Nardymo laikrodžių ateitis

Nardymo laikrodžiai (pvz., Sinn’s U1, Richard Mille’s Tourbillon Chronograph) vis dar inovuoja, bet šiais laikais dėmesys sutelkiamas į…1. Tačiau, nepaisant visų šių pokyčių ir iššūkių, nardymo laikrodžiai išlieka viena populiariausių ir įdomiausių laikrodžių kategorijų, o jų istorija ir evoliucija yra įdomus ir įkvepiantis kelionės aspektas.