Uncategorised

Kuris gyvūnas gali pasinerti giliausiai?

Giliausiai nardantis gyvūnas yra Kuvjėro bekasas (Ziphius cavirostris), kuris gali nerti iki 2,992 metrų (9,816 pėdų) gylio ir išlaikyti kvėpavimą daugiau nei dvi valandas1. Šis rekordas yra nepasiekiamas bet kuriam kitam gyvūnui. Tačiau, norint suprasti, kaip šie jūrų gigantai gali pasiekti tokius gilumus, svarbu atsižvelgti į jų fiziologiją.

Bekasai, kaip ir visi gyvūnai, kvėpuoja oru į savo plaučius. Tačiau, skirtingai nuo daugelio kitų gyvūnų, bekasai yra prisitaikę ilgai laikyti kvėpavimą. Tai pasiekiama per keletą fiziologinių prisitaikymų, įskaitant padidėjusias deguonies atsargas ir efektyvų deguonies naudojimą1. Vienas pagrindinių prisitaikymų yra mioglobino, specialaus baltymo, kuris padeda saugoti deguonį, buvimas.

Kuvjėro bekasas yra žinomas kaip giliausiai nardantis gyvūnas pasaulyje. Tyrimai, atlikti prijungus palydovinės ryšio laiko-gylį registruojančius įrenginius prie šių bekasų Kalifornijos pakrantėje, parodė, kad šie gyvūnai gali nerti iki 2,992 metrų (9,816 pėdų) gylio ir išlaikyti kvėpavimą daugiau nei dvi valandas1. Tyrimas taip pat nustatė, kad šie bekasai gali pakartotinai nerti į daugiau nei 1,000 metrų (3,280 pėdų) gylį maždaug per valandą.

Elefanto ruoniai yra antri pagal gylį nardantys jūrų gyvūnai po Kuvjėro bekaso. Tyrimas, publikuotas „Journal of Experimental Biology”, parodė, kad šie ruoniai gali nerti iki 2,133 metrų (6,998 pėdų) gylio ir išlaikyti kvėpavimą daugiau nei dvi valandas1. Žmonės nėra pajėgūs nerti į tokias gilumas, kaip jūrų gyvūnai. Giliausias žmogaus nardymas buvo užfiksuotas 332 metrų (1,090 pėdų) gylyje, kai egiptietis nardymo instruktorius Ahmedas Gabras nardė 2014 metais1.

Mokslininkai ir ekspertai jau daugelį metų tyrinėja bekasų nardymo elgseną. Naudojant palydovinės ryšio žymeklius, jie sugebėjo stebėti šių nardančių gyvūnų judėjimą ir nardymo modelius1. Vienas tyrimas, atliktas prie Pietų Kalifornijos pakrantės, nustatė, kad kai kurie bekasai nėra į neįprastai didelius gylius, siekiančius iki 2,992 metrų (9,816 pėdų)1. Taip pat buvo atlikti tyrimai dėl giluminio nardymo bekasų elgsenos1.

Visa tai rodo, kad giliausiai nardantis gyvūnas yra Kuvjėro bekasas, kuris gali nerti iki 2,992 metrų (9,816 pėdų) gylio ir išlaikyti kvėpavimą daugiau nei dvi valandas1. Tačiau, nepaisant šių įspūdingų gebėjimų, mokslininkai vis dar tyrinėja ir stebi šių gyvūnų elgseną, siekdami gauti daugiau informacijos apie jų prisitaikymus ir gyvenimo būdą.