Uncategorised

Koks buvo pirmasis giliavandenis nardymas?

1930 metais spalvinga mokslininkų grupė Atlanto vandenyne mums parodė, kaip nerti į vandenyno gelmes1. Šis istorinis įvykis atvėrė naują erą mokslo tyrinėjimams ir technologijų plėtrai, leidžiantiems mums geriau suprasti ir tyrinėti vandenynų pasaulį.

Pirmasis giluminis nardymas

Pirmasis giluminis nardymas buvo atliktas naudojant specialų aparatus, vadinamą “Bathysphere”. Šis aparatas buvo sukurtas tam, kad galėtų ištverti didelius vandenyno slėgį ir leistų mokslininkams stebėti ir tyrinėti vandenyno gelmes1. Šis istorinis nardymas ne tik atvėrė naują erą mokslo tyrinėjimams, bet ir įkvėpė daugybę kitų tyrinėtojų ir mokslininkų toliau tyrinėti ir atrasti vandenynų paslaptis.

Giluminis nardymas Lietuvoje

Nors Lietuva nėra garsėjanti giluminio nardymo tradicijomis, tačiau 2016 metais čia buvo atliktas pirmasis giluminis nardymas į nežinomą laivo vraką2. Nardymo metu buvo rastas puikiai išlikęs laivo vrakas, kuris buvo padengtas žvejybos tinklais ir kuriame buvo rasti žmogaus palaikai2. Šis atradimas ne tik atskleidė naują istorinį laivo vrako tyrimo objektą, bet ir parodė, kad giluminis nardymas gali būti naudojamas ne tik mokslo, bet ir istorijos tyrinėjimams.

Ateitis ir iššūkiai

Nepaisant to, kad giluminis nardymas yra svarbus mokslo ir istorijos tyrinėjimų įrankis, jis taip pat kelia daug iššūkių. Vienas iš jų yra technologijų, kurios leistų mums nerti dar giliau ir saugiau, plėtra1. Be to, mums dar reikia daugiau sužinoti apie vandenynų gyvūniją ir ekosistemas, kurios gali gyventi tokiuose gilumose5.

DUK

Kas yra giluminis nardymas?
Giluminis nardymas yra nardymo veikla, kurios metu nardoma į didelius vandenyno ar jūros gelmes. Tai reikalauja specialios įrangos ir mokymo, kad būtų galima išgyventi didelį vandens slėgį ir kitas gilumos sąlygas.

Kas yra “Bathysphere”?
“Bathysphere” yra specialus aparatas, kuris buvo sukurtas 1930 metais ir naudotas pirmajame istoriniame giluminiame nardyme. Jis buvo sukurtas taip, kad galėtų ištverti didelius vandenyno slėgį ir leistų mokslininkams stebėti ir tyrinėti vandenyno gelmes.

Kokios yra giluminio nardymo naudos?
Giluminis nardymas leidžia mokslininkams ir tyrinėtojams gauti tiesioginę informaciją apie vandenynų gelmes, jų ekosistemas ir gyvūniją. Be to, giluminis nardymas gali būti naudojamas istorinių laivo vrakų ir kitų objektų tyrinėjimams.