Uncategorised

Kokios vandenyno vandens savybės padeda išsaugoti laivų nuolaužas arba prisidėti prie jų būklės pablogėjimo?

Laivų nuolaužų išsaugojimą ar sunaikinimą gali paveikti įvairūs vandens savybių aspektai. Šie aspektai apima fizinę jėgą, vandens savybes, temperatūrą, šviesos poveikį ir klimato kaitą1.

Fizinė jėga

Fizinė jėga yra vienas iš pagrindinių veiksnių, turinčių įtakos laivų nuolaužų išsaugojimui ir atkūrimui. Laivų nuolaužų išgavimas iš jūros dugno yra labai sudėtingas ir trapus procesas. Artefaktai yra labai delikatus, ir bet koks netinkamas fizinis kontaktas gali sukelti neatitaisomą žalą1.

Vandens savybės

Nors dauguma laivų nuolaužų yra vandenyje, vanduo gali būti reikšminga problema, kuri turi būti sprendžiama. Vanduo turi didelę įtaką artefaktams, kurie buvo ilgą laiką panardinti. Jei organinės medžiagos per greitai pašalinamos ir leidžiamos visiškai išdžiūti be tinkamo gydymo, artefaktai greitai išsisklaidys1.

Šviesos poveikis

Kai laivų nuolaužos yra išgautos, konservatoriams svarbu įvertinti, kaip sukurti tinkamą aplinką su teisinga šviesos ekspozicija. Tai ypač svarbu vandenyje prauskintiems medžiams ir kitoms organinėms medžiagoms, nes tiesioginis ultravioletinių spindulių / infraraudonųjų spindulių poveikis gali sukelti degradaciją ir galutinį išsisklaidymą1.

Temperatūra

Temperatūra taip pat gali turėti didelę įtaką laivų nuolaužų išsaugojimui. Geriausia laikyti laivų nuolaužas vėsioje saugykloje su minimaliu šviesos prieinamumu, kuris gali sukelti nepageidaujamą šildymą ir temperatūros svyravimus, lemiančius labai žalingus rezultatus1.

Klimato kaita

Klimato kaita veikia kiekvieną gyvenimo aspektą Žemėje, ir laivų nuolaužos nėra išimtis. Su pasaulinio atšilimo pablogėjimu, poveikis laivų nuolaužoms taip pat pablogės. Dėl atmosferos kaitinimo stipriai padidėjo superkraunamų tropinių audrų skaičius. Dėl jų didelės galios, šie naikinantys gamtos kataklizmai gali lengvai sunaikinti laivų nuolaužas, esančias sekliuose vandenyse1.

Šie veiksniai yra tik keli iš daugelio, kurie gali turėti įtakos laivų nuolaužų išsaugojimui ar sunaikinimui. Kiti veiksniai gali apimti vandens salinumą, vandens gylią, laivų nuolaužų medžiagą ir laiką, kurį laivų nuolauža praleido vandenyje2. Taip pat svarbu atsižvelgti į žmogaus veiklą, tokią kaip nardymas ir artefaktų išgavimas, kuris gali turėti įtakos laivų nuolaužų būklei2.