Uncategorised

Ar Nassau tinka nardymui?

Lietuva, esanti prie Baltijos jūros pietrytinio kranto, yra viena iš Baltijos šalių, kurioje nardymas yra populiarus laisvalaikio užsiėmimas. Tačiau nardymas Lietuvoje nėra tik pramoga. Tai taip pat yra svarbus būdas tyrinėti ir saugoti mūsų jūrų paveldo dalį – laivų lobių5.

Laivų lobių paieška ir apsauga

Baltijos jūros paveldo gelbėjimo projektas (Baltic Sea Heritage Rescue Project) yra ne pelno siekianti organizacija, įkurta 2018 m. liepą Klaipėdoje. Jos tikslas – prisidėti prie Baltijos jūros praeities ir ateities apsaugos, rasti ir identifikuoti laivų lobių vietas bei pašalinti atliekamas žvejybos tinklus, kurie kelia grėsmę laivų lobių vietoms ir jūros gyvybei2.

Projekto metu tyrinėjamos ir dokumentuojamos laivų lobių vietos, kurios atsidūrė minų laukuose Klaipėdos pakrantėje nuo 1914 m. iki šių dienų. Be to, projekto metu pašalinami atliekami tralų tinklai, užstrigę ant laivų lobių2.

Laivų lobių tyrinėjimas

Vienas iš pirmųjų tyrinėjimų objektų buvo nežinomas laivas, kurį rado 2016 m. rugsėjo mėn. Laivas buvo puikiai išlikęs, gulėjo 42-52 m gylyje. Laivas buvo mažas krovininis su keleivių deniu. Pirmojo nardymo metu buvo atrasta laivo varpas, vairas ir pirmosios klasės kajutės vonia. Laivo lobynas buvo dalinai padengtas žvejybos tinklais2.

Deja, tarp nardymų 2017 m. gegužės ir rugpjūčio mėn., laivo lobynas buvo smarkiai pažeistas. Matyti buvo didelių žvejybos tralerių pėdsakai. Net žmogaus palaikai, kuriuos matėme gegužės mėn., buvo išplėšti. Tiltas buvo beveik visiškai sunaikintas2.

Nardymas Lietuvoje: daugiau nei pramoga

Nardymas Lietuvoje nėra tik pramoga. Tai taip pat yra svarbus būdas tyrinėti ir saugoti mūsų jūrų paveldo dalį. Techniniai nardai gali patenkinti savo svajones tyrinėdami Lietuvos vandenis. Jei norite tyrinėti nepaliestus laivų lobių vietas ar norite dalyvauti aplinkos projektuose, tokiuose kaip atliekamų žvejybos tinklų šalinimas nuo laivų lobių Lietuvoje, tuomet įtraukite NZ 55 į savo norų sąrašą2.

DUK

Kas yra laivų lobių paieška ir apsauga?
Tai procesas, kurio metu ieškoma ir identifikuojama laivų lobių vietas, taip pat pašalinami atliekami žvejybos tinklai, kurie kelia grėsmę laivų lobių vietoms ir jūros gyvybei.

Kas yra techninis nardymas?
Techninis nardymas yra nardymo forma, kurioje naudojami specialūs įrenginiai ir technikos, leidžiantys nerti giliau ir ilgiau nei įprastinio nardymo metu.

Kas yra NZ 55?
NZ 55 yra vienas geriausių nardymo laivų Rytų Baltijos jūroje, žinomas dėl savo gebėjimo pasiekti nepaliestas laivų lobių vietas.