Uncategorised

Ar galiu Bonaire medžioti liūtas žuvis?

Bonaire, maža salos valstybė Karibų jūroje, susiduria su dideliu iššūkiu – invazinėmis lūšių rūšimis (Pterois miles ir Pterois volitans), kurios kelia grėsmę vietiniam vandenyno gyvenimui. Šios žuvys, kilusios iš Ramiojo ir Indijos vandenynų, pastaraisiais dešimtmečiais įsitvirtino Meksikos įlankoje ir Karibų jūroje, kur jų invazinė buvimas kelia rimtą grėsmę tropiniams Atlanto rifams ir su jais susijusiems ekosistemoms.

Bonaire saloje lūšių žvejyba yra griežtai reglamentuota. Nuo 1971 metų Bonaire draudžiama ietis žvejyba, tačiau invazinės lūšių rūšys gali būti medžiojamos gyventojų, turinčių specialų ietį ir leidimą. Vienintelė teisėta galimybė medžioti lūšis Bonaire yra per nardymo operatorių ir tik naudojant jūrų parko patvirtintus ietis.

Bonaire priklauso nuo savanorių lūšių medžiotojų, partnerystės su Stichting Nationale Parken Bonaire (STINAPA), ne pelno siekiančia fondacija, kuri valdo Bonaire gamtos parkus, ir pagalbos iš vietinių nardymo parduotuvių. Nardymo medžiotojai siūlo tikslų populiacijos valdymą, nes po vandeniu vykstantis medžioklė sukelia mažai šalutinio poveikio. Tačiau nardymo medžiotojai yra ribojami gylimi, į kurią jie gali patogiai nerti – dažnai apie 60 pėdų. Vietose, kur lūšis randamos didesniuose gyliais, taip pat gali būti naudojami spąstai.

Šiame straipsnyje dokumentuojamos vietos bendruomenės – mokslininkų, profesionalių nardymo medžiotojų ir savanorių – pastangos išsaugoti Bonaire rifus. Ir čia, reikšminga dalis bendrosios išsaugojimo pastangos sutelkta į konkrečią tikslą: lūšis. 

DUK

Kas yra lūšis?
Lūšis yra žuvis, priklausanti Pterois genčiai. Jos yra invazinės rūšys Karibų jūroje ir Meksikos įlankoje, kur jos kelia grėsmę vietinėms ekosistemoms.

Kodėl lūšis yra problema Bonaire?
Lūšis yra invazinė rūšis, kuri sukelia didelę grėsmę vietinėms ekosistemoms, nes jos neturi natūralių priešų ir gali greitai daugintis, sunaikindamos vietinę biologinę įvairovę.

Kaip galima medžioti lūšis Bonaire?
Lūšių medžioklė Bonaire yra leidžiama tik per nardymo operatorių ir naudojant jūrų parko patvirtintus ietis. Medžioklė yra griežtai reglamentuota, kad būtų išvengta per didelio poveikio kitoms jūros gyvybės formoms. 

Terminų paaiškinimai

Invazinė rūšis – tai rūšis, kuri buvo pernešta į naują aplinką, kurioje ji gali greitai daugintis ir sukelti žalą vietinėms ekosistemoms.

Ietis žvejyba – tai žvejybos metodas, kai naudojamas ietis arba šaudymo įrankis, kad būtų sužeista arba nužudyta žuvis.

Nardymo operatorius – tai asmuo arba įmonė, teikianti nardymo paslaugas, tokius kaip nardymo mokymas, nardymo kelionės arba nardymo įranga.